AKTUALNOŚCI, porady-aktualności
Płytki ceglane czy cegły? Co najlepiej zastosować na ścianę?
Moda na cegłę i płytkę w sezonie 2024.
Moda na cegłę ręcznie formowaną w 2024 roku nadal się utrzymuje i cieszy popularnością. Trend we wnętrzach znajduje poprzez swoją niepowtarzalność. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem oraz unikalnymi naturalnymi kolorami. W cegłach ręcznie formowanych nie występują dwie identyczne sztuki przez co każda realizacja jest oryginalna pozbawiona systematyczności. Stosując cegły lub płytki ceglane stylistyka wnętrz będzie na topie przez wiele lat. W zestawieniu z betonem, drewnem lub metalem w dowolnych proporcjach nada dodatkowo wyjątkowego wyglądu.
Gdzie zastosować cegłę lub płytkę ceglaną?
Naszą cegłę lub płytkę ceglaną można zastosować w niemal każdym pomieszczeniu. Doskonale się sprawdzi w łazience czy kuchni nie wspominając o salonie czy pokoju dziecięcym. Coraz częściej poszukiwane są rozwiązania indywidualne przez co ceramiczne szkliwione płytki zastępowane są ceramicznymi ceglanymi płytkami z docinane indywidualnie z cegieł ręcznie formowanych. Tendencja wzrostu stosowania cegły ręcznie formowanej lub płytki ceglanej w łazience tylko udowadnia wszechstronność zastosowania. Nowoczesne uzupełnienie surowych elementów jakimi są płytki ceglane o dodatki i wykończenia matowe najczęściej w czarnych kolorach dodaje stylizacji charakteru.
Cegły rustykalne są ponadczasowe a dodatkowo ich różne faktury lic doceni każdy zwolennik takich ścian. Oprócz tego, że cegłę czy płytkę zastosować możemy w każdym z pomieszczeń to dodatkowo każdego rodzaju. Super się sprawdzają płytki, które dodatkowo nadają rustykalnego klimatu jak na przykład „Tradycyjna Postarzana”, „Malinowa Postarzana” czy „Wulkanit Postarzany”. Takie pomieszczenia zyskują wiele ciepła, które możemy uzupełniać meblami według odpowiedniego doboru.
W Waszych domach także często posiadacie różne rzeczy, które dostaliście w spadku jak na przykład biblioteczka w salonie czy stary kredens w kuchni. Aranżacji takiego retro pomieszczenia na pewno umili widok naturalnej cegły. Nowoczesne projekty często przewidują ścianę ceglaną jako tło dla domowego sprzętu RTV.
Najczęściej wydzielana jest część ściany w formie pasa lub prostokąta. Na taką ścianę zazwyczaj montowany jest później telewizor w formie wiszącej a ściana jest dodatkowo podświetlana od góry oświetleniem led aby podkreślić dodatkowo unikatowość aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach w domkach jednorodzinnych a także w loftach coraz częściej stosuje się biokominki i kominki z wkładami. Jeżeli jest to etap budowy domu wówczas lepiej jest zastosować do obudowania kominka całą cegłę. Przy gruntownym remoncie najczęściej stosowana jest płytka ceglana.
Znaczenie koloru cegły.
Kolor cegły i płytki ma znaczenie zarówno w realizacjach wewnętrznych jak i zewnętrznych elewacjach budynków. Jeszcze w latach 90 nie zwracano uwagi na kolorystykę cegły, wówczas uważano, że cegła w kolorze ceglastym czyli rudo-pomarańczowa jest najlepszym wyborem na budowy domów, stodół i budynków użytkowych i praktycznie nie używano cegieł do wykończeń wnętrz. Moda się zmieniła i już od wielu lat klienci są bardziej wymagający.
Nie tylko jakość cegły się liczy o którą nasza cegielnia dba nieustannie ale też o szeroką gamę kolorystyczną i w różnych fakturach lic. Tak na przykład cegła biała lub szara jest kojarzona ze stylem skandynawskim lecz z powodu, że my nie dodajemy barwników oraz plastyfikatorów do naszych produktów i są w pełni naturalne oraz ekologiczne, to taką realizację po prostu należy zagruntować i pomalować na biało (lub inny kolor) farbami do tego przeznaczonymi. Należy jednak pamiętać, że takie wnętrza mają chłodny charakter dlatego ocieplamy je stosując odpowiednie wykończenia i meble w stylu futurystycznym lub rustykalnym.
Podsumowując…
Podsumowując to w każdej realizacji możemy zastosować każdy kolor lecz najczęściej klienci wybierają naturalną kolorystykę cegły lub płytki. Podkreślają ją odpowiednim kolorem fugi. Cegły i płytki z cegieł ręcznie formowanych z pieca typu Hoffman już same w sobie mają wiele unikatowych przebarwień na swoich licach. Naturalna cegła podbiła serca wielu projektantów oraz architektów co widać w przesyłanych do nas projektach. Należy też pamiętać, że cegła ręcznie formowana jest ponadczasowa. Cieszy ona oko przez wiele lat po realizacji projektu ze względu na swoją nieregularność, piękną naturalną kolorystykę z delikatnymi lub mocnymi przebarwieniami oraz posiada unikalność struktury lic. Stosując cegłę ręcznie formowaną lub płytkę ceglaną nawet najbardziej surowa przestrzeń nabierze przytulnego charakteru oraz idealnego miejsca na strefę relaksu.
Na koniec mamy dla Was parę „rodzynków” na rok 2024. Takimi nowościami są na przykład:
Cegła ręcznie formowana Mazurska, Płytka ceglana Mazurska, Cegła ręcznie formowana Lubelska. Oczywiście pozostała oferta cegieł i płytek jest nadal aktualna i nie przewidujemy jej zmian także w sezonie 2025 bo dla nas jakość i tradycja jest na pierwszym miejscu.