AKTUALNOŚCI
Jak wykonać ścianę z płytek ceglanych?
Jak wykonać ścianę z płytek ceglanych? (Poradnik)
Zanim zdradzimy końcowy efekt na wykonanie realizacji z płytek ceglanych to warto jest wspomnieć jak są one wyrabiane i dlaczego są unikatowe.
Jeżeli postanowiliśmy wykonać samodzielnie dekoracje z płytek ceramicznych ręcznie formowanych to warto wiedzieć coś o samych płytkach i ich użyteczności. Nasze płytki produkujemy z pełnej cegły specjalnie wyselekcjonowanej do tego celu. Błędne jest mówienie że płytki są wypalane, ponieważ to nie płytki tylko najpierw cegła jest wypalona. Po odpowiedniej segregacji cegły następnie są od niej odcinane lica najczęściej na grubość 2 cm na specjalnych przecinarkach stołowych chłodzonych wodą. Od tej chwili nazywane są one płytkami ceramicznymi z cegieł ręcznie formowanych. Tak docięte płytki, czyli lica układane są w specjalne skrzyneczki transportowe. Nasze płytki podobnie jak cała cegła nie posiadają w swoim składzie żadnych domieszek plastyfikatorów oraz barwników przez co są w pełni naturalnym produktem.
Do wykonania realizacji z tak przygotowanych płytek potrzebują Państwo przede wszystkim informacji gdzie płytka ma być zastosowana.
Może to być własny pomysł lub według projektu architekta lub projektanta. Ta informacja da nam możliwość ustalenia zapotrzebowania ilości metrów kwadratowych płytek oraz ewentualnego zastosowania narożników ceglanych, które oszacowujemy w metrach bieżących. Następną ważną informacją jest kolorystyka samej płytki ceglanej oraz fugi. Najczęściej dobierana ona jest do pozostałych kolorów wnętrza, do mebli lub kolorystyki okien. Kolejnym etapem wyboru jest odpowiednie dobranie chemii. Tutaj przychodzimy z pomocą gdy mamy informację gdzie ma być zastosowana płytka, dobierzemy odpowiednie zaprawy, kleje oraz impregnaty w przybliżonych ilościach jakie będą Państwo potrzebowali.
Przejdźmy do kroku samego wykonania realizacji.
Jak już mamy odpowiednie ilości płytek, narożników, kleju, zaprawy fugującej oraz impregnatów możemy przejść do przygotowania podłoża pod płytki. Ściany, na których będzie realizacja powinny być przede wszystkim stabilne i wytrzymałe. Z uwagi, że 1 m2 realizacji z płytek będzie ważył nawet około 40 kg to wykonawca musi ocenić czy ściana jest do tego odpowiednia.
Kolejnym etapem przygotowującym jest oczyszczenie ściany z brudów, kurzów, tłuszczów, słabo trzymających się tynków i innych pozostałości. Dobrze jest także podrapać ścianę na przykład nożykiem lub śrubokrętem przed gruntowaniem pod płytki. Następnie ścianę gruntujemy podobnie jak to robimy przed malowaniem. Nakładamy grunt pędzlem lub wałkiem malarskim i na wyschniętą. Dla ułatwienia późniejszego przyklejania płytek dobrze jest jak rozrysujemy tak zwanej siatki płytek ołówkiem na ścianie. Zminimalizujemy tym sposobem późniejsze straty w docinaniu oraz dokładnie rozplanujemy rozstawienie płytek. Siatkę rysuje się od góry, czyli od sufitu i nie zapominamy o dodaniu szerokości fugi – tak więc jak płytka ma wysokość 6,5 cm i fugę przyjmiemy 1 cm to linie rysujemy co 7,5 cm. Pamiętajmy jednocześnie że są różne wiązania, więc pionowe linie muszą być rozrysowane zgodnie z odpowiednim projektem wiązania. Każde z wiązań znajdą Państwo na stronie https://poradnikinzyniera.pl/rodzaje-wiazania-cegiel-w-murze/
Wyróżniamy następujące wiązania:
- wiązanie krzyżykowe (weneckie)
- wiązanie polskie (gotyckie) lub śląskie
- wiązanie pospolite (kowadełkowe)
- wiązanie wielorzędowe (amerykańskie)
- wiązanie główkowe i blokowe
- wiązanie wozówkowe
- wiązanie flamandzkie i holenderskie
Gdy już mamy przygotowane podłoże i narysowaną siatkę następnie przechodzimy do przyklejania płytek. Potrzebujemy tutaj następujących narzędzi: wiaderko z czystą wodą, szorstki pędzel lub gąbka, paca do nakładania kleju, szlifierka z tarczą diamentową do docinania płytek pod dany wymiar, szpachla z grzebieniem do rozprowadzania kleju.
Temperatura kładzenia płytek i po wykonaniu realizacji nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza oraz wyższa niż 30 stopni Celsjusza przez co najmniej 48 godzin. Zalecamy przed przyklejaniem na ścianie rozłożyć płytki na podłodze mieszając je, ponieważ charakterystyczną cechą płytek ceglanych z cegieł ręcznie formowanych jest to, że mają odchyłki od wymiarów i różne przebarwienia. Klej rozrabiamy w niewielkich porcjach aby nie zasychał (w zależności od sprawności przyklejania płytek). Najlepiej zaprawę klejącą rozrobić w wiadereczku mieszadełkiem, odczekać około 5 minut i ponownie przemieszać – taką gotową zaprawę możemy już nakładać bezpośrednio na ścianę. Zalecamy stosować kleje elastyczne mrozoodporne np. firmy PCB o oznaczeniu KPK.
Następnym etapem jest nałożenie kleju na ścianę, zmoczenie w czystej wodzie płytki i usunięcie z niej pędzlem pozostałości po cięciu (pyłku, piachu) oraz nałożenie na niej cieniutkiej warstwy kleju. Tak przygotowaną płytkę przykładamy do ściany posmarowanej klejem i przeciągniętej szpachlą grzebieniową. Delikatnie nią ruszamy na wszystkie boki do momentu ułożenia się równomiernie kleju. Czynność powtarzamy z każdą płytką aż do ukończenia realizacji.
Przedostatnim etapem jest fugowanie. Musimy się upewnić czy klej mocno zaczął działać i czy płytki są na stałe przyklejone do ściany. Są dwa sposoby fugowania – na półsucho oraz na mokro. My polecamy metodę półsuchą zaprawami do fugowania firmy PCB o oznaczeniu MK8-T.
Metoda ta polega na rozrobieniu fugi do konsystencji półsuchej przypominającej zwilżoną ziemię. Taką zaprawę nakładamy na pacę do fugowania a następnie za pomocą specjalnej do tego kielni wypełniamy przestrzeń między płytkami. Możemy też wilgotnym pędzelkiem wygładzić niezaschniętą jeszcze fugę. W przypadku zabrudzenia możemy zaczekać do delikatnego przyschnięcia fugi a następnie szczoteczką ryżową ją zdrapać. Nie polecamy wycierania mokrymi ścierkami świeżych ciemnych fug ponieważ rozmażą Państwo fugę na płytkę i będzie nie do doczyszczenia.
Ostatnim etapem jest impregnacja. Robimy ją po całkowitym wyschnięciu płytek i fug. Należy najpierw przygotować realizację pod impregnację. Do tego celu będzie nam potrzebny odkurzacz oraz taśma malarska. Ścianę należy dokładnie odkurzyć z pozostałości a następnie obkleić dookoła realizację tam gdzie nie chcemy żeby zaingerował impregnat. Najlepszym oraz najbardziej wydajnym sposobem jest impregnacja natryskowa. Robimy ją za pomocą opryskiwacza (np. przelewamy impregnat w opryskiwacz po płynie do okien) i natryskujemy na ścianę mocno ją zwilżając. Możemy też przeprowadzić impregnację za pomocą pędzla lecz wówczas zmniejsza się wydajność impregnatu.
Podsumowując co potrzebujemy do realizacji ściany z płytek ceglanych ceramicznych:
- płytki o odpowiednim wymiarze i kolorystyce,
- narożniki do płytek,
- grunt,
- zaprawa klejąca,
- zaprawa do fugowania,
- impregnat
- narzędzia do przyklejenia płytek i wyfugowania (wiaderko, packi, szlifierka, nożyk, odkurzacz, taśma malarska),
Jeżeli nasuwają się Państwu dodatkowe pytania to zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy i pomożemy.