AKTUALNOŚCI
Zabytkowy piec do wypału cegły
Kraśnik może się poszczycić jedynym takim zabytkiem na Lubelszczyźnie.
Nad zalewem w Kraśniku zrekonstruowano średniowieczny piec do wypalania cegły ręcznie formowanej. Jest to jedyny taki obiekt zrekonstruowany na Lubelszczyźnie. Oficjalne otwarcie nastąpiło 29 października 2021 roku i od tego czasu kraśnicka atrakcja jest ogólnie udostępniona dla zwiedzających.
Kraśnicki średniowieczny piec do wypału cegieł został zrekonstruowany.
Piec pochodzący z końca XV wieku stał się jednym z historycznych symboli Kraśnika. Na obiekt natrafiono w 2007 r. podczas prac związanych z budową infrastruktury przy Zalewie Kraśnickim. Z kart historycznych wynika, że należał on do właściciela dworu oraz stanowił zaplecze gospodarcze miasta Kraśnika. W piecu wypalano w ówczesnych czasach tzw. cegłę palcówkę, na której zostawiano podłużne ślady palców. Taki sposób ręcznego formowania pomagał w łączeniu cegły z zaprawą.
Kraśnicki obiekt, który został odsłonięty w piątek, 29 października, po renowacji z detalami odwzorowuje wygląd średniowiecznego pieca.
Burmistrz Miasta Kraśnika Wojciech Wilk w sposób symboliczny udostępnił dla mieszkańców i turystów średniowieczny piec do wypału cegieł i ceramiki budowlanej, który znajduje się nad kraśnickim zalewem. Podczas odbudowy historycznego obiektu wykorzystane zostały odzyskane elementy z których piec był skonstruowany, ale także specjalnie wyprodukowane, wzorowane na tych historycznych, cegły wykonane w kraśnickiej Cegielni Hoffmanowskiej pana Mariusza Osiniaka.
Na oficjalnym otwarciu uczestniczyli między innymi radna wojewódzka Anna Baluch reprezentująca marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Mariusz Osiniak – właściciel Cegielni Hoffmanowska, Marcin Piotrowski – archeolog który nadzorował prace rekonstrukcyjne oraz dr Dominik Szulc – Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, również zaangażowany w odbudowę pieca oraz Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk.
Jak informuje arch. Marcin Piotrowski piec został odtworzony maksymalnie wiernie pod względem materiałów i formy. Został zadaszony nowoczesną konstrukcją ze stali i szkła, umożliwiającą zajrzenie do środka. Ważnym elementem są także tablice informacyjne, które opowiadają o samym piecu. Na potrzeby odbudowy pieca powstało ok. tysiąca cegieł palcówek. Cegielnia Hoffmanowska jako najstarsza cegielnia z tradycjami w Kraśniku i okolicach wykonała je na potrzeby rewitalizacji za darmo.
Więcej o inwestycji zabytkowego pieca można przeczytać pod linkami:
https://www.krasnik.eu/aktualnosci/krasnicki-sredniowieczny-piec-do-wypalu-cegiel-zrekonstruowany
https://swidnik.naszemiasto.pl/to-jedyny-w-swoim-rodzaju-zabytek-na-lubelszczyznie/ar/c1-8524047
https://tvn24.pl/polska/krasnik-odbudowali-xv-wieczny-piec-do-wypalania-cegiel-5475035
https://m.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/radio-lublin-krasnik-odbudowali-piec-z-xv-wieku,138540